Jdi na obsah Jdi na menu

P48-Zámecký pivovar Hartenberk (Hřebeny) 1603-1947

V roce 1900 bylo hartenberské pivo oceněně na světové výstavě v Paříži a o 14 let později na výstavě v Londýně. Tehdy se vyváželo údajně na všechny světadíly a bylo velmi vysoce hodnocené a ceněné. Pivovar měl zdroje velmi dobré vody a kvalitní sklepy tesané ve skále.

Vůbec největší výstav měl pivovar v roce 1900/1 kdy dosahoval na tu dobu slušných 22 480 hektolitrů. V té době byl hrad a jeho okolí vyhlášeným výletním místem, jen v nejbližším okolí hradu prosperovaly 3 hostince a hotel. Na zámku se konala divadelní představení, do hradní kaple procesí, a celé území velmi dobře prosperovalo. Velký pokles výroby přinesla první světová válka, kterou bylo panství hluboce zasaženo, téměř každá rodina oplakávala své blízké, kteří se nevrátili převážně z jižních bitevních polí. Pivovar stále vyvážel, ale již nikdy nenavázal na prosperitu začátku 20.století.

Založení pivovaru není známé, pivo se vařilo na panství již v patnáctém století, pivovar na stávajícím místě, nesl na svých etiketách datum založení r.1603, činnost ukončil činnost po druhé světové válce: Nejdříve byl znárodněn Vyhláškou ministra průmyslu ze dne 27. 12. 1945. Na základě § 1, odst. 4 dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, čís. 100 Sb., o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků., následně byla výroba zcela zastavena.